İnternet Türkiye'ye ne zaman geldi

İnternet Türkiye’ye ne zaman geldi?

İnternet Türkiye’ye ne zaman geldi?

Türkiye’de İnternet test çalışmaları ilk olarak 1986 yılında başlamıştır. Ege Üniversitesi’nin kurmuş olduğu Türkiye Üniversite ve Araştırma Kurumları Ağı (TÜVAKA) gelişiminde büyük rol oynadı. 

İlk İnternet bağlantısı 12 Nisan 1993 yılında  gerçekleşti. Bu nedenle Türkiye’de İnternet’in doğum günü 12 Nisan 1993 olarak kabul edilir. İlginizi çekebilir: Türkiye İnternet’i hangi ülkeden alıyor?

Türkiye’de İnterneti ilk kim kullandı?

Türkiye’de ilk İnternet test mesajı 1986 yılında Ege Üniversitesi’nden Manhattan Community Collage’a gönderilmiştir. Gönderen kişi Prof. Oğuz Manas’tır. Bu bağlamda Türkiye’de İnternet’i ilk kullanan kişi diyebiliriz.

1993 yılında ilk İnternet nerede kullanıldı?

1991 yılında ODTÜ ve TUBİTAK tarafından İnternet çalışmaları hız kazandı. İlk deneysel bağlantı ise 1992 yılının Ekim ayında Hollanda ile gerçekleştirilmiştir.
 
1993 yılında ODTU ve PTT’den sağlanan kiralık hatlar ile ilk bağlantılar kuruldu. Bu bağlantılar 64 kbit/sn hızında 2 hat ile sağlanıyordu. 1994 yılında Ege Üniversitesi’de 64 kbit/sn hızında bir bağlantı daha ekledi. Tüm ülkenin İnternet bağlantısı bu hatlar ile gerçekleşiyordu. Şu an evlerimizde kullandığımız en düşük hız 8000 kbit/sn’ye takabül ediyor.
 
Türkiye’de İnternet’i ilk olarak üniversiteler ve kamu kurumları kullandı. Bkz: İnternet Türkiye’ye ne zaman geldi?
 
İlk Türkçe içerikli web siteleri ODTÜ ve Bilkent Üniversitesine aittir. Bunu 90’lı yılların sonunda hayata geçen Ekşisözlük ve Mynet takip etti.
Türkiye'de ilk kurulan web siteleri
 10 Mayıs 2000 Tarihindeki Mynet.com
1994 yılında ilk İnternet servis sağlayıcı “tr.net” hizmete başladı. 
 
1996 yılında Türkiye’de İnternet alt yapısını kurmak için TURNET devreye girdi. TURNET’in kurmuş olduğu altyapıyı ISS (İnternet Servis Sağlayıcısı) firmaları kiralamaya başladı. Kiraladıkları İnternet hatlarını 3. kişilere istedikleri fiyattan satmaya başladılar. 1997 yılına gelindiğinde ISS sayısı 80’i geçmişti. 
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
 
İnternet nasıl çalışır?
İnternet nasıl çalışır?
 
 
1996 sonlarında birçok gazete ve dergi İnternet üzerinden yayın yapmaya başladı. 1997 yılının ortalarında ise bankalar İnternet üzerinden hizmet vermeye başladılar. Ardından bazı popüler alışveriş firmaları İnternet üzerinden satış yapmaya başladılar.
Bu dönemde İnternet hizmeti alan ticari şirket sayısı 10.000’i geçti. İnternet’e bağlı bilgisayar sayısı ise 30.000’in üzerindeydi.
2000’li yılların başında Gittigidiyor ve Sahibinden hayata geçti.
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
 
Dünya İnternet hızı sıralaması
Dünya İnternet hızı sıralaması
 

ADSL Türkiye’ye ne zaman geldi?

ADSL geniş bant internet ağının atasıdır. Öncesinde çok daha yavaş olan Dial-up bağlantılar kullanılıyordu. Dial-up sisteminde de yine telefon şebekesi kullanılıyordu. Bağlantı 56 kbps modemler ile gerçekleştiriliyordu. Fakat çoğu zaman 34 kbps hıza ulaşılıyordu.

ADSL Türkiye’ye ilk olarak 2003 yılında geldi. Kısıtlı olarak sadece kurumlarda kullanıma sunulmuştur. 2005 yılında ise evlerde kullanılmaya başlandı. Bu yıllarda maksimum ADSL hızı 1 Mbps idi. Şu anda ise 32 Mbps hıza kadar ADSL hızı bulunmaktadır.

ADSL Türkiye’ye ilk geldiğinde nüfusun %0.63’ü kullanabiliyordu. Bkz: Dünya İnternet hızı sıralaması.

Etiketler: Etiket yok

Yorum ekle

Eposta hesabınız yayımlanmayacak. "* "bulunan alanlar doldurulması gereklidir.