İnternet Nasıl Çalışır?

İnternet Nasıl Çalışır

İnternet nasıl çalışır? İnternet’i kim, ne zaman buldu? Neden icad edildi? Nasıl bir alt yapısı var? IP adresi nedir?Biz bir siteye girdiğimizde neler oluyor? Tüm soruların cevapları bu makalede.

İnternet Nasıl Çalışır

İnternetin Doğuşu

Küba’nın ABD’ne karşı nükleer tehditleri vardı(1962 – Cuban Missile Crisis). ABD yeni bir iletişim ağı kurmak istiyordu. Atom bombası atılsa dahi ayakta kalabilecek bir sistem… Bu sadece “merkezi olmayan”  bir yapı ile olabilirdi.

1969 yılında Darpa (US Department Of Defense Advanced Research Projects Agency), Arpanet’i oluşturarak İnternet’in ilk temellerini attı.

1993 yılına gelindiğinde, günümüz İnternet ağının temelleri atıldı.

İnternet Nasıl Çalışır – İnternet kelimesi,

İnter ve Network kelimelerinin birleşmesi ile oluşmuştur. Türkçe’ye ağlar arası olarak çevrilebilir.

Peki neden böyle demişler, bunu biraz açıklayalım. Evimizde modeme bağlı cihazlar bulunuyor. Ağımızı oluşturan cihazlar, bilgisayar, telefon, laptop olsun. Bu bizim internet ağımız.

Üst kattaki komşumuz da kendi modemine cihazlar bağlayarak kendi ağını oluşturmuş. Başka bir şehirdeki vatandaşta kendi ağını oluşturmuş. Hatta başka kıtadaki vatandaşta. Şimdi bunların hepsini bir kablo yardımı ile birleştirelim. İnternet tam anlamıyla budur. image=”21180″ img_size=”full” onclick=”link_image”][vc_column_text]Peki neden uydu değilde kıtalar arası kablo döşenmiş? Cevabı çok basit, uydular bize çok uzak. Basit bir hesaplama yapalım.

Kullanabileceğimiz en yakın uydu yaklaşık 35.000 km uzaklıkta. Sinyalin en yakın noktaya dönüşü 70.000 km eder. Sinyaller ışık hızında iletildiği halde gecikmeler olacaktır. (Işık hızı saniyede 300.000 km)Karada ise en uzak nokta Almanya – Kore arasında 38.624 km’dir. Ayrıca bakım maliyeti ve yaşam süresi dikkate alındığında kablo maliyeti daha az.

Peki kablodan veri nasıl iletiliyor? Işık hızında! 125 mikron (0.125 mm) kalınlığındaki Fiber optik kablolar sayesinde.

“IP Adresi Nedir?”
İnternet nasıl çalışır tam anlamıyla anlamak için IP mantığını bilmemiz gerekir. IP adresi sizin benzersiz kimliğinizdir. Her biri 32 bit’ten oluşan 4 bloktan oluşur. Süperonline, Türk Telekom gibi, İnternet servis sağlayıcıları tarafından sağlanır.  Bu adres, modeminiz tarafından yönetilir. myip.com adresinden kendi IP adresinizi öğrenebilirsiniz.

Aynı zamanda modem, kendine bağlanan cihazlara da bir IP adresi vermek zorundadır. 192.168.1.10 gibi rakamlardan oluşur. Bu adres “Lokal IP Adresi”, myip.com’da gördüğünüz adres “İnternet IP Adresinizdir”. Facebook’un da bir IP adresi var. O da bizim bilgisayarımız gibi gelişmiş bir bilgisayardan yayın yapıyor. Peki Facebook’un IP adresini nereden biliyoruz? DNS (Domain Name Server) sayesinde.

DNS’i dev bir telefon rehberi gibi düşünün. Dünya’nın belirli bölgelerinde, DNS sunucular bulunuyor. Tüm İnternet sitelerinin IP adresleri kayıtlı.

Çayınıza bir şeker atın ve bilgisayarınızdan facebook.com adresine gidin. Süreç şu şekilde işler:

Facebook IP adresi DNS sunucusundan tespit edilir.
Veriler makine diline çevrilir, yani birler ve sıfırlara. Ardından IP adresini bildiğimiz Facebook sunucusuna gönderilir.
Veri, dağları, tepeleri, okyanusları aşar Amerika’daki Facebook sunucusuna ulaşır. “Ordamısın” der.
Facebook bize geri cevap gönderir “Evet buradayım”.
Bizden tekrar mesaj gider “O zaman bana içeriğini gönder”. (Bu işleme “3 way handshake” denir.)
Artık facebook.com ile iletişim kurulmuştur ve bize içeriğini göndermeye hazırdır. Tüm bu işlemler olup biterken çayımıza attığımız şeker henüz bardağın içerisine düşmemiştir!
Facebook bilgisayarı, içeriğini, birler ve sıfırlara çevirerek bize gönderir.
Bizim modemimize ulaştığında birler ve sıfırlardan tekrar çevrilerek görünür içeriğe 1-2 saniyede dönüştürülür.

İnternet nasıl çalışır makelesinin sonuna geldik. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorumlara yazın.

Etiketler: Etiket yok

Yorum ekle

Eposta hesabınız yayımlanmayacak. "* "bulunan alanlar doldurulması gereklidir.