Dünyada ilk internet kullanımı

Dünyada ilk internet kullanımı

Dünyada ilk İnternet kullanımı

Dünyada ilk internet kullanımı 1950’li yılarda başlamıştır. 1960 ve 1970’li yıllarında da geliştirilmeye devam edildi. 1989 yılında günümüzdeki halini aldı.

Peki İnterneti kim nasıl buldu? İlk olarak ABD Savunma Bakanlığı ARPANET isimli projeyi başlattı. Amaçları küresel saldırılarda haberleşme sisteminin sorunsuz devam etmesiydi. 

Dünyada kullanılan ilk internetin adı ARPANET’tir diyebiliriz. Fakat günümüzdeki hali ile kullanılmasını sağlayan iki büyük mucit vardır. Bunlar Tim Berners Lee ve Vinton Cerf’dir.

Dünyada ilk internet kullanımı
Dünyada ilk internet kullanımı

İnternet hangi ülkede bulundu?

İnternetin anavatanı Amerika’ Birleşik Devletleri’dir. Gelişmesinde ise İsviçre, Fransa ve İngiltere büyük rol oynamıştır. Bkz: İnternet Türkiye’ye ne zaman geldi?

İnternet ilk olarak nerede kullanıldı?

ARPANET üzerinden ilk mesaj, Los Angeles’taki Kaliforniya Üniversitesi’ne (UCLA) gönderildi. Bu mesaj UCLA’daki Profesör Leonard Kleinrock’un laboratuvarından gönderilmiştir. Alıcı ise Stanford Araştırma Enstitüsünde (ISR) bulunan bir bilgisayardı. Bu mesaj 29 Ekim 1969 yılında gönderilmiştir. Bkz: İnternet nasıl çalışır?
 
İnternet ilk olarak nerede kullanıldı
İnternet ilk olarak nerede kullanıldı

İlk mesaj neydi?

İnternet üzerinden gönderilen ilk mesajda ‘LOGIN’ kelimesi gönderilmesi planlanmıştır. Fakat mesaj gönderme başarısız olmuş, sadece ilk iki harfi gönderilebilmiştir. Gönderme işlemi yaklaşık 1 saat sürmüştür. İlginizi çekebilir: Dünya İnternet hızı sıralaması.
 
Uzmanlar bunu planlamamıştık ama daha iyi bir mesaj bulamazdık açıklamasında bulundular. ‘LO’ kelimesi ‘Lo and behold’ terimini anımsatmaktadır. Türkçede “bak sen!”, “vay be”, “hayret” olarak çevrilebilir.
 
 

İnternet ilk olarak ne amaçla kullanılmıştır?

İnternet dünyada ilk kez askeri savunma sistemleri için kullanılmıştır. Amerika olası bir nükleer saldırıda ayakta kalabilecek bir haberleşme ağı üzerinde çalışıyordu. Bunun için de merkezi olmayan bir sistem yaratılması gerekiyordu. Ve İnternetin temelleri atıldı.

İnternet ne zaman kullanılmaya başlandı?

1981 yılında Computer Science Network (CSNET)‘in National Science Foundation (NSF) tarafından fonlanmasıyla ARPANET’e erişim genişletildi. Bu sayade TCP/IP 1982’de standart ağ protokolü olarak tanıtıldı. Bkz: Dünya’da ilk İnternet kullanımı
 
1980’lerin başında NSF tarafından çeşitli üniversitelerde bilgisayar merkezlerinin kurulması desteklendi. 1986 yılında NSFNET projesi ile bu merkezler birbirine bağlandı. Ticari internet servis sağlayıcıları bu sürecin ardından 1980’lerin sonlarında ortaya çıkmaya başladılar. Böylelikle günümüzdeki modern internet temelleri atıldı. 

İnternet kime ait?

İnternet herhangi bir ülkeye yada kuruma ait değildir. İnternet merkeziyetsiz bir yapıdır. İnternet dünyamız ile öylesine bütünleşmiştir ki, İnterneti tamamen kapatamayız. Bkz: Türkiye İnternet’i nereden alıyor?
Etiketler: Etiket yok

Yorum ekle

Eposta hesabınız yayımlanmayacak. "* "bulunan alanlar doldurulması gereklidir.