Yelink ayarlarının toplu dağıtılması

Yealink Telefon Ayarlarının TFTP Programı ile Toplu Bir Şekilde Dağıtılması

Bu makalemizde, Yealink SIP Telefonların, TFTP programı ile, otomatik olarak, önceden oluşturduğumuz telefon ayarlarının, çoklu bir şekilde dağıtılmasını anlatacağız. Bunun için, ücretsiz olan Open TFTP programını kullanarak, bilgisayarımızın TFTP yayını yapmasını sağlayacağız. 

TFTP (Trivial File Transfer Protocol) önemsiz dosya transferleri için oluşturulmuş bir protokoldür.

Öncelikle TFTP portu olan 69 nolu portun başka bir program tarafından kullanılmıyor olması gerekmektedir. Bunun kontrolünü yapmak için CMD komut satırında aşağıdaki komutu girelim.

netstat -an | find "69"

Bu komut bilgisayarımızdaki kullanımda olan portları listeler. Find komutu da içinde 69 geçen portları bize bulmuş olur. Eğer  “UDP 127.0.0.1:69 *:*” şeklinde bir ibare görürseniz bu port kullanılıyor demektir. 69 portunu kullanan programı durdurmalısınız. Eğer kullanılmıyorsa işlemlerimize devam edelim.

Open TFTP programının kurulumu

Şimdi Open TFTP programını buradan indirip bilgisayarımıza kuralım. Program kurulduktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Daha sonra programın kurulduğu dizinde olan “RunStandAloneMT.bat” dosyasını çalıştıralım(yönetici olarak çalıştırmayın). Program çalıştığında “Listening On: 127.0.0.1:69” şeklinde açılması gerekmektedir. 

Yealink telefon ayarlarının TFTP ile dağıtılması

Eğer “127.0.0.1 port 69 bind failed” hatası verirse 69 nolu port kullanımda demektir. Program bilgisayar açılışında otomatik çalıştığı için bazen kendiyle çakışmakta ve bu hatayı verebilmektedir. Böyle bir durumda “Görev yöneticisi” ne girerek iki tane olan “OpenTFTPServerMT.exe” olan uygulamanın birini sonlandırın. Daha sonra programın çalıştığını göreceksiniz.

Şablon dosyalarının oluşturulması

Yealink T23 için y000000000044.cfg dosyası, Yealink T27 içinse y000000000069.cfg dosyası varsayılan şablon dosyasıdır. Telefonlar TFTP üzerinden güncelleme yapacağında ilk olarak bu isimdeki şablonlara bakarlar.

Ek bilgi olarak, dosya isimlerindeki son rakamlar sürüm versiyonlarının ilk iki rakamıdır. Bu şekilde başka modeller için de şablon dosyası oluşturabilirsiniz.

Yealink ayarlarının TFTP ile dağıtılması dosyaların oluşturulması

Bu şablonlar yerine direk telefonun MAC adresinden oluşan .cfg dosyası oluşturabilirsiniz. Örneğin C434005CB149.cfg şeklinde oluşturduğunuz ayar dosyası, sadece o MAC adresine sahip telefona uygulanacaktır. Böylece özel ayar uygulamanız gereken telefonlar olursa tek tek ayar belirleyebilirsiniz.

Varsayılan şablon dosyalarını aşağıdan indirin. İndirdikten sonra bu şablonları Open TFTP programının yüklü olduğu dizine atın.

Yealink T23 y000000000044.cfg indir (1.73 KB)
Yealink T27 y000000000069.cfg indir (1.73 KB)

İndirmiş olduğumuz Config dosyalarında isteğiniz telefon ayarını ekleyip çıkartabilirsiniz. İstediğiniz ayar şablon dosyasında yoksa, telefon arayüzüne bağlanarak ayarların yanındaki “soru işareti” simgesine tıklayın. Böylece o ayarın Config dosyasındaki adını görebilirsiniz. Tüm ayarlar listesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Yealink Auto Provisioning Tüm Ayarlar PDF indir (3.30 MB)

Telefon üzerinden ayarların çekilmesi

Son olarak telefonun arayüzünden “Ayarlar – Otomatik Sağlama” alanındaki “Server URL” bölümüne TFTP programının çalıştığı bilgisayar IP adresini girelim. Daha sonra “Otomatik Sağlama Şimdi” butonuna basalım.

İşlem başarılı bir şekilde sonuçlandığında aşağıdaki gibi bir çıktı almamız gerekiyor. Aynı şekilde telefon arayüzü üzerinde de “İşlem Tamamlandı” şeklinde bir ibare görmemiz gerekiyor.

Yealink telefon ayarlarının TFTP ile atılması

Yorum ekle

Eposta hesabınız yayımlanmayacak. "* "bulunan alanlar doldurulması gereklidir.