GPT mi MBR mi

GPT mi MBR mi?

GPT mi MBR mi?

Bu soruya yanıt vermeden önce GPT MBR nedir sorusunu cevaplayalım.

GPT Nedir: GUID Pairtition Table (GUID Bölüm Tablosu) kısaltmasıdır. GUID nedir: Globally Unique IDentifier (Küresel Benzersiz Tanımlayıcı) kısaltmasıdır. Diskler bölümlerden oluşur. GPT, bu bölümlerin bilgisini tutan tablodur. Aynı zamanda boot (ön yükleme) bulunan bir disk ise ilk sektörden boot alınmasını sağlar. Yeni nesil yapıdır. GPT ile ilgili daha detaylı bilgi için: Hard Disk İçin GPT Nedir? Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir? GPT ile ilgili daha detaylı bilgi için: GPT nedir özellikleri ve kullanım alanları nelerdir? GPT Nedir?

MBR nedir: Master Boot Recort (Ana Önyükleme Kaydı) kısaltmasıdır. GPT ile aynı işlevi görür. Disk bölümlerinin bilgisini tutan tablodur. Eski nesil yapıdır.GPT mi MBR mi

GPT MBR Farkı

GPTMBR
Yeni nesil UEFI BIOS kullanırEski nesil LEGACY BIOS kullanır
2 TB’dan daha büyük diskleri destekler
(max: 9.44 ZB)
En fazla 2 TB diskleri destekler
Sınırsız partition oluşturulabilir
(Windows işletim sisteminde max 128)
En fazla 4 partition oluşturulabilir
Yedek Header olduğu için veri kurtarmak daha başarılırdır.Yedek Header olmadığı için header bozulduğunda veri kurtarmak zorlaşır.
Windows Vista ve üzeri işletim sistemleri, Linux işletim sistemleri ve MAC OS ile uyumludur.MAC OS hariç diğer işletim sistemleri ile uyumludur.

Hard Diskim GPT mi MBR mi Nasıl Anlarım?

  1. CMD komut satırını açın.
  2.  “diskpart” komutunu girin.
  3.  “list disk” komutunu girin. Listelenen disklerde GPT alanının altında yıldız varsa, diskiniz GPT biçimlendirme ile oluşturulmuştur.Diskim GPT mi MBR mi

Sonuç

  1. GPT, UEFI Bios ile birlikte çalıştığı için işletim sisteminiz biraz daha hızlı açılacaktır. Fakat bilgisayar performansınızı arttırmaz.
  2. GPT disklerde yedek header özelliği sayesinde veri kurtarma şansınız daha yüksek olacaktır.
  3. 4’den fazla partition’a ihtiyacınız olursa, GPT disklerde kolaylıkla bölümleme yapabilirsiniz.
  4.  UEFI Bios ile birlikte gelen Secure Boot özelliği sayesinde, USB üzerinden bilgisayarınızı açıp verilerinize erişemezler.
  5.  GPT verilerin eksiksiz olduğunu kontrol etmek için döngüsel artıklık kontrolü (CRC) sistemini kullanır. Veriler bozuksa GPT otomatik olarak veri onarma başlatabilir.
  6.  GPT sürücülerde koruyucu MBR özelliği vardır. Yani GPT bir diski, eski nesil bir işletim sistemine bağlarsanız, üzerine MBR yazılmasını engeller. 

Yorum ekle

Eposta hesabınız yayımlanmayacak. "* "bulunan alanlar doldurulması gereklidir.