Cloud Print nedir? Cloud Print ne işe yarar?

Cloud Print Nedir? Nasıl Kullanılır?

Cloud Print Nedir?

Cloud Print, fiziksel yazıcıları bulut ortamına taşıyarak, çıktı almamızı sağlayan bulut hizmetidir.

Cloud Print’te bulunduğunuz yerden bağımsız olarak yazdırma işlemi yapabilirsiniz.

İnternete bağlı olan herhangi bir telefon, tablet ve bilgisayardan çıktı alabilirsiniz. Bu cihazlara yazıcının sürücüsünü kurmanıza gerek kalmaz.

Bir yazıcının Cloud Print özelliğini kullanabilmeniz için internet bağlantısı olması yeterlidir. USB yazıcıları da  Cloud Print üzerinde kullanabilirsiniz. Yazıcı bir bilgisayara bağlı olmalı ve bilgisayar üzerinde Cloud Print yazılımı açık olmalıdır.

Cloud Print Ne İşe Yarar?

Cloud Print, yazıcıları bulut üzerinden paylaşarak, yazdırma işlemi yapmamıza yarıyor.
 
Mekandan ve cihazdan bağımsız olarak çıktı alma işleminizi yapabilirsiniz. İnternet bağlantısı olan herhangi bir yerden ve herhangi bir cihazdan çıktı almanızı sağlar. 

Cloud Print Nasıl Çalışır?

Cloud Print’e gönderdiğiniz bir belge, İnternet üzerinde öncelikle Cloud Print servisine gönderilir. Oradan da yazdırmak istediğiniz yazıcıya İnternet üzerinden bağlanır ve belgeyi yazdırır. 
 

Bu işlem için Network/WiFi yazıcı yada USB yazıcı kullanılabilir. Öncelikle Cloud Print hizmetine giriş yaparak yazıcınızı tanımlamanız gerekir. Daha sonra yazdırmak istediğiniz cihaz üzerinde uygulamayı kurarak bağlantı gerçekleştirebilirsiniz.

Cloud Print Nasıl Çalışır

Ücretsiz Cloud Print Servisleri

Akıllara ilk olarak ücretsiz olan Google Cloud Print geliyor. Fakat Google, 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle Google Cloud Print hizmetini durdurduğunu açıkladı.

Onun yerine bu işin en iyilerinden biri olan Paper Cut Mobility Print hizmetini kullanacağız. Google Cloud Print benzeri bir uygulama olan Paper Cut Mobility Print uygulaması ücretsiz olarak sunuluyor.

Paper Cut uygulaması, Android, IOS, Windows, MAC OS, Chromeos işletim sistemlerini destekler.

Ayrıca Google WorkSpace (Gsuit) ile uyumludur.

Paper Cut Mobility Print Kullanımı

 1. Paper Cut Mobility Print web sayfasına giriş yaparak programı indirin ve bilgisayarınıza kurun.Cloud Print Nasıl Kullanılır Paper Cut Kullanımı
 2. Program kurulduktan sonra bilgisayarınız yayın yapmaya başlayacak. Varsayılan tarayıcı otomatik olarak açılacak ve sizden şifre belirlemenizi isteyecek.Paper Cut Mobility Print Şifre Belirleme
 3. Enable Cloud Print butonuna basarak Cloud Print özelliğini aktifleştirin. Bu sayede internet olan herhangi bir cihazdan çıktı alabileceksiniz.Paper Cut Mobility Print Cloud Print özelliğini aktifleştirme
 4. Cloud Print için bir isim belirleyin. No expiration seçeneklerini işaretleyin, böylece paylaştırılmış yazıcı süresiz olarak paylaşılacak. Generate link butonuna basın. Bu link sayesinde yazıcınızı istediğiniz kişilerle paylaşabilirsiniz.Paper Cut Mobility Print Cloud Print bağlantı paylaşımı

Telefonla Yazıcıya Nasıl Bağlanılır

 1. Akıllı telefonunuza Mobility Print uygulamasını kurun.

  Telefondan yazdırma nasıl yapılır

 2. Programı çalıştırın ve Print Services butonuna basın.

  Telefondan yazıcıya çıktı alma

 3. Paper Cut Mobility Print üzerinde ayarlamış olduğumuz yazıcıyı burada görmeniz gerekiyor. Telefonunuzdan herhangi bir belge yazdırırken yazıcıyı seçip yazdırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  Telefondan çıktı nasıl gönderilir

Etiketler: Etiket yok

2 Cevap

Yorum ekle

Eposta hesabınız yayımlanmayacak. "* "bulunan alanlar doldurulması gereklidir.